Повірка квартирних лічильників води


Щодо повірки квартирних лічильників води.

Хто повинен сплачувати.

У зв’язку з численними зверненнями громадян, поширенням суперечливої інформації в мережі Інтернет та соціальних мережах щодо повірки квартирних лічильників води та оплати за ці послуги інформуємо про наступне:

  1. Міжповірочний інтервал засобів обліку води.

Всі засоби обліку води повинні своєчасно, з врахуванням встановлених міжповірочних інтервалів (тобто певного інтервалу часу між двома послідовними періодичними повірками), проходити повірку.

Для усіх лічильників води встановлено міжповірочний інтервал 4 роки (наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 № 1747 «Про затвердження міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями», зареєстрований у Мін’юсті 01.11.2016 за № 1417/29547).

  • Як дізнатися про дату  проведення повірки лічильника?

— вказано в паспорті вузла обліку;

— з дати взяття на абонентський облік минуло більше чотирьох років;

— вручено повідомлення про необхідність проведення повірки;

— в особистому кабінеті на офіційному сайті КП «ВУВКГ»ММР.

  • За чий рахунок здійснюється періодична повірка квартирних засобів обліку води?

З набранням чинності Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» (надалі по тексту – Закон) змінено підходи до обліку комунальних послуг, а також встановлення та обслуговування засобів обліку води (як квартирних, так і будинкових).

Відтак, з грудня 2017 року повірка засобів обліку води, які знаходяться у власності фізичних осіб, здійснюється за кошти споживачів.

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону, вузол розподільного обліку – вузол обліку, що забезпечує індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлях, де налічуються два та більше споживачів.

Таким чином, прилади обліку води, що забезпечують індивідуальний облік споживання води в квартирі багатоквартирного будинку, в розумінні Закону  виконують функції вузлів розподільного обліку.

Згідно з частиною другою статті 6 Закону — обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором.

Відповідно до частини четвертої статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором, а у разі укладення співвласниками багатоквартирного будинку індивідуальних договорів про надання відповідної комунальної послуги періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) таких вузлів обліку забезпечуються виконавцем комунальної послуги за рахунок плати за абонентське обслуговування, встановленої відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690 затверджено Правила надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і Типові договори про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Згідно з пунктом 32 Правил плата за абонентське обслуговування сплачується споживачем виконавцеві в порядку та розмірах, визначених індивідуальним договором.

  • Щодо рішення  Верховного Суду України від 15.07.2019 по справі №235/499/17

Споживачі часто запитують про рішення суду, згідно з яким повірка квартирних лічильників води повинна проводитися за рахунок надавача послуги з водопостачання.

Рішення суду виходило з законодавства, що діяло на момент виникнення предмета спору, тобто до набрання чинності Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», коли повірка квартирних лічильників води була закладена в тариф.

  • Хто має право здійснювати повірку лічильників води?

Повірку лічильників води мають право здійснювати тільки уповноважені організації.

Відповідно до частини п’ятої статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» повірка законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, проводиться:

– науковими метрологічними центрами, які мають міжнародно визнані калібрувальні та вимірювальні можливості за відповідними видами та підвидами вимірювань, та/або із застосуванням національних еталонів;

– науковими метрологічними центрами, метрологічними центрами;

– повірочними лабораторіями, уповноваженими на проведення повірки відповідних засобів.

Перелік уповноважених організацій на проведення повірки засобів вимірювальної техніки розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (http://www.me.gov.ua) в підрозділі «Метрологія» розділу «Технічне регулювання» рубрики «Діяльність».

  • Результати повірки лічильників води

Повірка лічильників проводиться відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08.02.2016 № 193.

Позитивні результати повірки лічильників засвідчують записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлюють свідоцтво про повірку за встановленою формою.

Для лічильників, які визнані за результатами повірки такими, що не відповідають установленим вимогам, оформлюють довідку про непридатність.

 У такому разі споживачам потрібно буде за свій рахунок придбати новий лічильник.